Vsebina projekta
Cilj ADO projekta je ustvariti spletno platformo za spremljanje suše ter izboljšanja političnih smernic za proaktivno upravljanje suše v alpskem prostoru. S projektom želimo okrepiti razumevanje vpliva suše v Alpah ter okrepiti zmogljivosti spremljanja, napovedovanja, ter upravljanja suše na tem območju.
Projekt ADO bo podpiral lokalne, regionalne in nacionalne javne organe z zagotavljanjem časovno usklajenih informacij o razvoju suše v Alpah. To bo podlaga za izvajanje praks upravljanja suše in s tem povezanih politik. Na ta način želimo prispevati k iskanju praktičnih rešitev, prilagojenih na alpsko regijo za preprečevanje in ublažitev posledic suše. Rezultati projekta bodo javnim in privatnim sektorjem, povezanih z vodo, omogočili oceno gospodarskega tveganja suše, natančneje z izboljšanimi metodami, ki bodo tako prispevali k boljšemu reševanju pomanjkanja vode s posledico suše.
ADO spletna platforma, v kateri bodo dostopni projektni produkti, bo ponujala sledeče:
- karte izbranih kazalnikov suše, ki bodo pripravljene na osnovi sistema kartiranja kazalnikov za meteorološko, kmetijsko in hidrološko sušo;
- usklajen nabor osnovnih podatkov (tudi satelitskih), ki bodo preverjeni in po potrebi interpolirani v predpisano geografsko mrežo; omogočal bo izračun in prikazovanje sušnih kazalnikov;
- sistem zbiranja podatkov o posledicah suše (karta verjetnosti pojava) vključno s priporočili za ugotavljanje posledic suše;
- metodologija za oceno tveganja suše (vključno z njenimi gospodarskimi posledicami).
Poleg omenjenih produktov v ADO platformi je v vsaki izmed partnerskih držav vzpostavljena pilotna študija – v Sloveniji na dveh kmetijah na območju Podravja, kjer bo na terenu v obdobju trajanja projekta ocenjena uporabnost izbranih kazalnikov ter potencialna uporabnost zaznavanja suše iz zraka z uporabo dronov.
S povečano ozaveščenostjo javnosti z brezplačno dostopnimi informacijami o suši in izobraževalnimi kampanjami, se bo pripravljenost na sušo v alpskem območju precej izboljšala.
Projektni konzorcij ADO vključuje 11 institucij iz 6 alpskih držav s širokim strokovnim znanjem, ki zajema meteorološko in hidrološko spremljanje ter ocenjevanje, specifična znanja o modeliranju, oceni tveganja in različne sektorje na področju upravljanja voda.
Poleg projektnih partnerjev je v projekt vključenih še 18 strateških partnerjev, med katerimi sta iz Slovenije Ministrstvo za okolje in prostor ter Zavarovalnica Triglav d.d.
Tehnološka dokumentacija